pruh

Cola
kola, kolovník
Autor: Schott & Endl.
Čeleď: Malvaceae-slézovité
Zařazeno: 31.12.2006
Popis: početný rod nízkých až středně vysokých stromů, listy jednoduché, spirálovitě uspořádané, někdy jsou laločnaté, květy v úžlabních hroznech, latách nebo svazečcích, někdy ze starého dřeva, kalich 4–7laločný, petaly chybí, tyčinek 5–12, u samičích květů jsou zakrnělé, semeníky mají 3–4 spojené karpely, u samčích květů zakrnělé, plody jsou kožovité či dřevnaté měchýřky, za zralosti podélně pukající; přes 100 druhů původních v tropické Africe; [111, 112]Poznámka: Rod původně zařazen v čeledi Sterculiaceae; pozn. I. Novák: doporučovaný český rodový název – kolovník – uvádí Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin (Skalická, A., Větvička, V., Zelený, V., 2012). I. Novák
Množení: -

Nároky: -

Použití: Cola acuminata: obchodním produktem jsou dělohy s klíčky, obsahující kolanin; Cola nitida: semena se žvýkají místně jako povzbuzující prostředek, význam i v lékařství a potravinářství, např. k výrobě Coca–coly.
latinskyčeskypočet nižších jednotek
 
Cola acuminatakola zašpičatělá0
Cola clavatakola0
Cola greenwayikola0
Cola minorkola0
Cola mossambicensiskola0
Cola natalensiskola0
Cola nitidakola lesklá0
Cola octoloboideskola0
Cola porphyranthakola0
Cola ulolomakola0

Celkem v databázi:
Druhy a mezidruhoví kříženci: 10
Ostatní: 0

K rodu můžete přidat vlastní komentář a poslat nám jej. Uvítáme také návrhy na doplnění databáze o dřeviny, které jste zde nenalezli.


Opište prosím kódKontrolní kód
Komentáře: