pruh

Cotinus
ruj
Autor: Mill.
Čeleď: Anacardiaceae-ledvinovníkovité
Zařazeno: 31.12.2006
Popis: opadavé vyšší keře až malé stromy s nažloutlým dřevem, borka odlupčivá, listy střídavé, dlouze a tence řapíkaté a celokrajné nebo téměř, lysé nebo víceméně chlupaté, květy polygamické nebo dvoudomé, ve velkých volných koncových latách, žlutavě bílé nebo zelenavé, listeny jsou kopinaté, opadavé, sepal 5, oválně kopinatých, vytrvávajících, petal 5, podlouhlých, dvakrát delších než sepaly, tyčinek 5, kratších než petaly, nitky krátké, prašníky kratší než nitky, semeníky přisedlé, laty za plodu vlasovitě chlupaté, plody malé, suché, šikmo obvejčité peckovice; 3 druhy v Severní Americe a Evropě až Číně; [111, 255]Poznámka: DATA za období 1996–2014
Množení: semenem, v pozdním podzimu můžeme naklást kořenové řízky, také hřížením, které je ale pochopitelně málo vydatné; můžeme rovněž řízkovat.

Nároky: roste v každé dobré půdě a vyhovuje jí teplá a slunná až polostinná poloha.

Použití: hodí se jako solitéry nebo do menších skupin v parkových úpravách, menší kultivary můžeme použít i v zahradách a mobilní zeleni, mají atraktivní vzhled podpořený nápadnými plodenstvími.
latinskyčeskypočet nižších jednotek
 
Cotinus coggygriaruj obecná22
Cotinus obovatusruj americká0
Cotinus szechuanensisruj0
Cotinus [kultivar]ruj1

Celkem v databázi:
Druhy a mezidruhoví kříženci: 3
Ostatní: 23

K rodu můžete přidat vlastní komentář a poslat nám jej. Uvítáme také návrhy na doplnění databáze o dřeviny, které jste zde nenalezli.


Opište prosím kódKontrolní kód
Komentáře: