pruh

Salvadora persica
salvadora
Autor: L.
Čeleď: Salvadoraceae-–
Rod: Salvadora
Zařazeno: 3.2.2007
Synonyma:
Popis: často plazivé a šplhavé keře, nebo příležitostně stromy, 1–9 m vysoké, stálezelené, kůra drsná, šedohnědá, větve často nící, mladé větévky oblé, zelené se šedými chlupy; listy poněkud sukulentní, kopinaté až (úzce) eliptické nebo téměř okrouhlé, báze klínovitá nebo zaoblená, na vrcholku špičaté až zaoblené, 15–100(–200) × 10–75 mm velké, světle nebo tmavě zelené, lysé nebo pýřité, někdy s bradavičnatými žláznatými tečkami, řapíky až 1 cm dlouhé; květy zelenavě krémové či žlutavé, velmi malé, v latách až 10 cm dlouhých, volných, úžlabních nebo terminálních, delších než listy; plody průsvitné, bílé, růžové, červenavé nebo purpurové, kulovité, mají 3–10 mm v průměru; Afrika, Arábie až Indie a Srí LankaPoznámka: Rostliny občas nepříjemně páchnou; plody jsou jedlé, mají sladkou, aromatickou, trochu štiplavou a peprnou chuť. Kořeny jsou užívány na čištění zubů a k ulehčení při bolesti zubů.
Zóna: 10Zdroje: 111, 112
Seznam souvisejících obrázků:

Nižší taxonomické jednotky a kultivary:

 
Salvadora persica var. angustifolia, listy čárkovitě kopinaté až úzce kopinaté
 
Salvadora persica var. crassifolia, listy podlouhlé, eliptické nebo elipticky kopinaté, výjimečně tlusté
 
Salvadora persica var. cyclophylla, listy široce eliptické, na vrcholku zaoblené, 4–10 × 3–6 cm velké
 
Salvadora persica var. persica, rostliny lysé; listy podlouhlé, eliptické nebo elipticky kopinaté a víceméně tenké, ohebné
 
Salvadora persica var. pubescens, listy chlupaté
K druhu můžete přidat vlastní komentář a poslat nám jej. Uvítáme také návrhy na doplnění databáze o dřeviny, které jste zde nenalezli.


Opište prosím kódKontrolní kód
Komentáře: