pruh

Juniperus thurifera
jalovec kadidlový
Autor: L.
Čeleď: Cupressaceae-cypřišovité
Rod: Juniperus
Zařazeno: 7.6.2007
Synonyma:
Popis: v mládí kuželovitý, staré stromy ale často víceméně zakulacené, až 15 m vysoké, větve široce odstávající, konečné větévky sotva 1 mm tlusté, téměř 4hranné, po rozemnutí silně aromaticky vonné; listy částečně šupinovité, částečně jehlicovité, každopádně vstřícné, jehlicovité odstávající, 2–4 mm dlouhé, na starých rostlinách ještě vystoupavé, šedozelené, svrchu s bělavým pruhem, naspodu zelené, šupinovité listy asi 1.5 mm dlouhé, hustě nahloučené ale špičky mají volné, naspodu rýhované; samičí a samčí květy dvoudomé; galbuly kulovité, 8 mm tlusté, tmavomodré, ojíněné, s asi 6 šupinami, se 2–4 vejcovitými, leskle hnědými semeny; jižní Francie, severní a severovýchodní Španělsko, Maroko, severní AlžírPoznámka: Pro středoevropské podmínky poměrně choulostivý, musí ve většině regionů přezimovat ve skleníku či mrazuprosté místnosti, nároky na půdu jsou minimální. Přemokřené půdy nesnáší, roste raději v sušších substrátech, nepříliš výživných, daří se mu nejlépe v nížinách přímořských oblastí. Pro naše podmínky má pouze sbírkový význam. Ve středním Atlasu je zaznamenán jedinec vysoký 19 m (1998); maximální věk těchto dřevin se pravděpodobně pohybuje kolem 500 let.
Zóna: 9Zdroje: 124, 130, 215, 810
Seznam souvisejících obrázků:

Nižší taxonomické jednotky a kultivary:

 
Juniperus thurifera 'Nana', zakrslé a pouze 3 m vysoké stromy, úzce sloupovité
 
Juniperus thurifera var. gallica, plody menší a mají menší počet semen, která jsou hranatá, pruhovaná; jižní Francie, Korsika, severní Španě...
K druhu můžete přidat vlastní komentář a poslat nám jej. Uvítáme také návrhy na doplnění databáze o dřeviny, které jste zde nenalezli.


Opište prosím kódKontrolní kód
Komentáře: