Popis: opadavé nebo vzácně stálezelené dvoudomé stromy, keře nebo keříčky, někdy téměř i bylinného vzhledu, pupeny úžlabní, kryté zpravidla jednou šupinou, listy jednoduché, střídavé, výjimečně (téměř) vstřícné, řapíkaté nebo přisedlé, palisty většinou dobře vyvinuté, pozdě opadavé, květy nejčastěji v postranních, přisedlých nebo stopkatých, vzpřímených až ohnutých jehnědách vyvíjejících se před, spolu nebo po vyrašení listů, jsou jednopohlavné, samčí květy s 2–12 tyčinkami, nitky tenké, volné nebo srostlé, listeny po 1 nebo několika, zelené nebo šupinovité, vytrvávající nebo opadavé, na bázi jehněd, čnělky jsou většinou 2, vzácně po 3–5(–12), pestíkové květy složené z listenů, žláz a pestíku, semeníky většinou vejcovitě kónické, lysé či pýřité, přisedlé nebo stopkaté, čnělka 1, plody jsou tobolky se 2–32 malými a podlouhlými stříbřitě chlupatými semeny; asi 500–600 druhů téměř po celém světě, zejména chladné a temperátní oblasti severní polokoule, několik na jižní polokouli; [110, 111, 246, 1064] | Poznámka: Rod Salix je velmi bohatý, proto můžeme jednotlivé druhy řadit do několika skupin, lišících se jak habitem, tak i nároky a samozřejmě následně i použitím rostlin (zakrslé vrby, převislé vrby, kroucené vrby, vrby pro sušší stanoviště, vrby pro vlhká stanoviště apod.). Chtěl bych zvláště upozornit na nízko rostoucí až úplně zakrslé vrby, které jsou vynikajícími rostlinami do zahrad, kde se mohou uplatnit zejména na skalkách. Jedná se o druhy S. boydii, S. ×cotteti, S. herbacea, S. myrsinites, S. reticulata, S. retusa, S. serpyllifolia, S. simulatrix či S. tarraconensis. |
Množení: semenem zřídka neboť ztrácí rychle klíčivost, převážně dřevitými řízky, zakrslé druhy a nízké kultivary purpurea množíme zelenými řízky v VI, stejně tak převážnou většinu ostatních druhů, některé roubujeme, zakrslé druhy a jejich kultivary hřížíme v IV–V.
Nároky: nároky se liší, všeobecně rostou domácí vrby v každé nepříliš suché půdě ve slunné poloze, zakrslé milují chladnější polohy v kamenité a vlhčí půdě na severní straně alpína, druhy s listy oboustranně šedými až plstnatými snáší půdy sušší.
Použití: velmi rozmanitý rod, můžeme je upotřebit na nejrůznějších místech s ohledem na jejich velikost a růstové vlastnosti; vysoké druhy a kultivary vysazujeme solitérně i do skupin ve větších úpravách a do stromořadí na břehy vod nebo také na zpevnění svahů, nízké a zakrslé vrby vysazujeme do alpín a skalek nebo využíváme pro mobilní zeleň, mnoho druhů jsou pouze vzácné sbírkové rostliny.
|